کاربرد فیلتر در صنعت رنگ

مدیر سایتمدیر سایت
960 بازدید
کاربرد فیلتر در صنعت رنگ

کاربرد فیلتر در صنعت رنگ چیست و چه مزایایی را به دنبال دارد؟

کاربرد فیلتر در صنعت رنگ بسیار گسترده بوده و به نحوی برای تولید رنگ با کیفیت لازم و ضروری به شمار می رود. به طور کلی فیلتر ها وظیفه دارند آلاینده ها و یا ناخالصی ها را از سیال و یا ترکیب مورد نظر جدا کنند. به این ترتیب اکثر فیلترها متناسب با نوع سیال و ناخالصی های موجود در سیال مورد نظر طراحی و ساخته می شوند. اما منظور از کاربرد فیلتر در صنعت رنگ چیست؟ چه نوع فیلترهایی در صنعت رنگ مورد استفاده قرار می گیرد؟ مشاهده انواع فیلتر

کاربرد فیلتر در صنعت رنگ

کاربرد فیلتر در صنعت رنگ و تاریخچه آن

کاربرد فیلتر در صنعت رنگ به اواخر سال ۱۹۷۰ میلادی در ایالت فلوریدا باز میگردد. به طور کلی فیلترهایی که در صنعت رنگ مورد استفاده قرار می گیرند، برای تصفیه رنگ، به فشار کمتری نیاز دارند. این دسته از فیلترهای صنعتی برای انکه بتوانند رنگ مورد نظر به کیفیت بالایی برسانند از غشاء به خصوصی استفاده می کنند. این غشاء به گونه ای طراحی شده است که به یون های نمک موجود در رنگ ها اجازه عبور دهند. به این ترتیب رنگ مورد نظر عاری از هرگونه نمک شده و به اصطلاح نمک زدایی می شود. به طور کلی برای آنکه بتوان رنگ ها تولید شده را به طور مناسبی تصفیه کرد باید از طریق فرایند های شیمیایی رنگ مورد نظر را سنتز کرد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

 

کاربرد فیلتر در صنعت رنگ و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

همانطور که گفته شد، رنگهای تولید شده از طریق عمل شیمیایی سنتز می شوند. در طی این فرآیند ها عموما ترکیباتی به عنوان ناخالصی از قبیل نمک در رنگ به وجود آمده و سبب کاهش کیفیت رنگ تولید شده می شوند. به همین دلیل پیش از آنکه رنگ تولیدی خشک گردد باید این ترکیبات از طرق عمل فیلتراسیون از رنگ تولید شده جدا گردند.

در واقع می توان گفت استفاده از فیلتر به جداسازی ناخالصی ها محدود می شود.
به طور کلی نمک موجود در رنگ ها باعث می شود که رنگ تولید شده ته نشین گردد. این ترکیب که عمدتا یک ترکیب دوغابی را تشکیل می دهد، از فیلتر عبور می کند. غشاء به خصوصی که در فیلترها مورد استفاده قرار گرفته است، از عبور رنگدانه ها جلوگیری کرده و تنها نمک موجود در رنگ ها را از خود عبور می دهد. سپس رنگ باقیمانده در ظرف های به خصوصی گردآوری شده و خشک می گردد. رنگ خشک شده در طی فرآیندهای به خصوصی پودر گشته و آماده فروش می گردد.

 

مقالات مرتبط:

 مزایای فیلتر در بیمارستان ها چیست و این فیلتر ها چه کاربردی دارند؟

 تاثیر فیلتر هوا در تصفیه هوای خروجی از کارخانجات و آلودگی های محیط زیست

 

کاربرد غشاء نانو فیلتر در صنعت رنگ

به طور کلی رنگی که مطابق روش ذکر شده تولید می گردد، همواره حاوی ۳۰ درصد نمک است و این عمل باعث می شود که همچنان رنگ تولید شده از کیفیت بالایی برخوردار نباشد. به همین دلیل برای تولید رنگ با کیفیت از غشاء نانو فیلتراسیون استفاده می گردد. در این عمل اکثر نمک های موجود در محلول رنگی، جدا شده و به این ترتیب خلوص رنگ تولید شده را افزایش می دهد. در واقع در فرایند نانوفیلتراسیون باعث می شود تا علاوه بر آن که نمک موجود در رنگ جدا شود، محلول رنگی آبی نیز به غلظت مناسبی دست پیدا کند.

به این مطلب امتیاز دهید!
دسته بندی بلاگ فیلتر روغن صنعتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

Call Now Button
ورود به سایت