فیلتر هپا

فیلتر هپا وسیله ای است که برای تصفیه هوا در دستگاه های مختلف استفاده می شود.این عمل با جذب گردو خاک و ذرات معلق در هوا انجام می گردد که بعد از گرفتن آلاینده از هوا ،هوا به شکل های مختلفی از شبکه های فیلتر عبور می کند. فیلتر هپا روش مختلفی برای انجام این کارها دارد و از نظر قدرت مکشی نیز با یکدیگر متفاوت هستند

طبق موسسه علوم و فناوری محیط زیست ، (IEST) با توجه به عملکرد ، ۶ نوع وجود دارد – A ، B ، C ، D ، E و F.

قابل استفاده در:

 • راهرو های بیمارستان
 • اتاق عمل
 • هوای ورودی از کولر
 • جاروبرقی
 • دستگاه تصفیه هوای خانگی
 • ادارات

فیلتر هپا چیست؟

فیلتر هپا به وسیله ی الیاف های فایبر گلاس به شکل حصیری یا به شکل تصادفی که به هم فشرده می شود ساخته شده است.قطر این الیاف ها به ۵/۰ تا۲ میکرون می رسد که نقش مهمی در جذب ذرات دارند.

عواملی که در جذب ذرات معلق در هوا به فیلتر نقش دارند  عبارت اند از:

 1. قطر الیاف موجود در فیلتر
 2. ضخامت فیلتر
 3. سرعت عبور هوا از سطح فیلتر

نکته:وقتی فیلتر هپا در دستگاهی قرار می گیرد،باید با دستگاه فاصله داشته باشد زیرا در غیر این صورت سطح تماس بسیار کم خواهد بود و برای همین ذرات گرد و خاک می تواند در منافذ فیلتر قرار بگیرد  و مقدار هوای تصفیه شده کاهش می یابد و فیلتر از کار می افتد.

منافذی که حاصل الیاف های تشکیل دهنده ی فیلتر هستند ذرات که به صورت شناور درون جریان هوا وجود دارد با عبور از لایه های میانی فیلتر به دام می افتد و هوا از میان شبکه های فیلتر گذر می کند،یعنی بر خلاف عموم مردم به شکل الک کردن یا غربال کردن انجام نمی گیرد. فیلتر هپا ذرات آلوده کننده ی هوا را در لایه ها نگه می دارد و دیر مسدود می شود و این ذرات نگه داشته شده هم مانع عبور هوای تمیز نمی شود.

روش های جذب آلاینده توسط فیلتر هپا

ویژگی که در ساخته شدن فیلتر هپا استفاده می شود این است که حتی ریز ترین آلاینده موجود در هوا جذب می شود که این عمل با طراحی سه روش انجام می گیرد که شامل؛

 • مسدود کردن:  وقتی ذرات کوچکتر از ۱۰۰ نانومتر از لایه های میانی عبور می کند آلاینده ها گیر افتاده و به آن ها می چسبد ولی هوا به شکلی دیگر از فیلتر عبور می کند.گیر افتادن ذرات به خاطر متراکم بودن طوری است که ذرات بزرگتر از یک میکرون به علت داشتن بافت روی هم رفته ی الیاف ها درون آن گیرکرده و هوا به شکل منحنی از شبکه های باز فیلتر عبور می کند
 •  انتشار و پراکندگی: ذرات ریز تراز یک میکرون به دلیل داشتن حرکت پراکنده با مولکول های گاز موجود در فضای اطراف برخورد می کند و این عمل باعث کاهش سرعت فیلتر هپا می شود و این تاخیر باعث توقف یا گیر افتادن ذرات و حتی یا باعث نشت ذرات از فیلتر می شود.
فیلتر هپا توانایی این که بوی بد و گازهای شیمیایی راحذف کند را ندارد!

چون گازهای شیمیایی دارای ساختار مولکولی هستند که مولکول هم بهراحتی می تواند از بین منافذ فیلتر هپا عبور کند به همین دلیل اکثر دستگاه هایی که مجهز به فیلتر هپا هستند دارای فیلتر کربن فعال نیز می باشند مثل فیلتری که در جارو برقی استفاده می شود.

برای این که یک فیلتر اسم هپا را به خود بگیرد باید بتواند ذرات کوچکتر از ۳ میکرون را جذب کند و ۸۵درصد آلاینده موجود در هوا را جذب کند

فیلتر هپا از لحاظ نحوه ی تمیز شدن دو نوع است :

 1. فیلتر قابل شستشو، که این نوع فیلتر در جارو برقی قرار داده نشده است.
 2.  فیلتر هپا ی غیر قابل شستشو ، که آن را می توان با تکان دادن یا با باد گرفتن بر روی آن مدت استفاده از فیلتر هپا را افزایش داد.

هنگام خرید هپا به این نکته توجه کنید!

کاربرد عمده ی فیلتر هپا چیست؟

 برای این که به یک تمیزی کامل دست یابیم،باید از فیلتر هپای مناسب استفاده کنیم  به همین خاطر برای رفع کردن آلودگی های حاصل از آلاینده استفاده فیلترهایی با بازده کمتر صرفاٌ جهت تمیز کردن فضای آلوده اتاق در سقف و کف اتاق و یا حتی در طرفین اتاق قرار می گیرد تا هوای اتاق را بهتر تمیز و تهویه کند.

در بیمارستان ها استفاده از این نوع فیلتر به ویژه در اتاق عمل بسیار مهم است، زیرا فیلتر مانع ورود هوای بیرون به اتاق شده و باعث می شود فشار اتاق مثبت و ثابت بماند و همچنین از ورود میکروب ها به فضای اتاق عمل جلوگیری می کند زیرا در بیمارستان از جهت جلوگیری از بیماری های عفونی و قارچ های حاصل از میکروبی بسیار اهمیت دارد. فیلتر در بیمارستان ها حتما  از نظر ثابت نگه داشتن فشار مثبت داخل اتاق و ۲۵ بار تعویض هوای اتاق و حتما اینکه هوا از سقف وارد شده و از کف خارج شود مورد اهمیت است و کنترل می شود.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*