فیلتر گاز

ذرات موجود در جریان گاز طبیعی با رسوب در لوله ها باعث بروز مشکلاتی برای این تجهیزات شده و در نهایت افت فشار و کاهش بازدهی را به همراه دارد؛ فیلتر گاز میتواند با جداسازی ذرات مایع و جامد موجود در گاز آن را خالص کرده و از رسوب مواد زائد جلوگیری کند. جهت خرید انواع فیلتر گاز صنعتی در برند های آلمانی ، ژاپنی ، چینی ، ایرانی؛ قیمت فیلتر گاز صنعتی را از شرکت فیلتریار استعلام بگیرید.

نحوه عملکرد فیلتر گاز صنعتی

تجهیزات خط گاز مانند رگلاتور و شیر برقی در مقابل ناخالصی هایی مانند زنگ لوله و اشغال حساس هستند.فیلتر های گاز جهت محافظت تجهیزات در مقابل نفوذ ذرات خارجی،رسوبالت وسایر ذرات موجود در گاز کاربرد دارد.
عملکرد فیلتر گاز بسیار ساده است.شیر متشکل از یک بدنه الومینومی و یک الیاف پلی پروپیلن است.

پد فیلتر متشکر از سوراخ های کوچک از ۵۰میکرون است.این پد یک بار مصرف بوده و می بایست حداقل سالی یک بار تعویض می شوند و قابل تمیز کردن نیست.فیلتر در ورودی و خروجی مجهز به کانکشنی هستند که می تواند با نسب سویئچ اختلاف فشار ،اختلاف فشار ورودی و خروجی فیلتر را بدست اورد.چنانچه این اختلاف از حداکثر افت مجاز فیلتر بیشتر شود زمان تعویض فیلتر فرا رسیده است.در زمان نصب فیلتر باید فضای کافی در نظر گرفته شود تا در صورت نیاز به تعویض پد امکان باز و بسته کردن فیلتر گاز وجود داشته باشد.
مسیر ورودی و خروجی فیلتر روی آن مشخص شده است لذا باید در زمان نصب دقت نمود تا جهت جریان گاز درون فیلتر با جهت فلش یکسان باشد.

۴ روش فیلتر کردن گاز

  • جداسازی از طریق نیروی وزن

هنگامی که ذرات مایع و جامد همراه با فشار گاز در حرکت هستند افزایش سطح مقطع باعث کاهش سرعت جریان میشود و مواد مایع و جامد به دلیل وزن بالایی که دارند توسط نیروی جاذبه به پایین کشیده شده و از این طریق فرایند جداسازی انجام میشود.

  • جداسازی با تغییر جهت

در این نوع فرایند جداسازی از طریق تغییر ناگهانی جهت جریان انجام میشود ؛ در یک جریان با سرعت مشخص اندازه حرکت در مایعات و گازها متفاوت است به همین دلیل با تغییر جهت ناگهانی مایعات نمی توانند خود را به سرعت گازها رسانده و جهت خود را تغییر دهند به این ترتیب جداسازی اتفاق خواهد افتاد.

  • جداسازی تحت نیروی گریز از مرکز

این فیلترها مخروطی شکل هستند و جریان گاز در آنها تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز قرار میگیرد و ذرات جامد و مایع به سمت پایین کشیده میشوند و عمل جداسازی انجام میگیرد.

  • فیلتراسیون با مانع فیزیکی

میتوان این روش را متداول ترین نوع فرایند فیلتراسیون دانست که معمولا از یک مانع فیزیکی مانند صفحاتی با سوراخ های بسیار ریز برای جداسازی مواد زائد از گازها استفاده می‌شود این نوع فرایند در سپراتورها، فیلتر گاز خشک و درام کاربرد دارد.

فیلتر گاز خشک چگونه است؟

این نوع فیلتر گاز یکی از پرکاربردترین فیلترها است  که در انواع مختلفی مانند المنتی، کارتریجی یا بسکت‌دار  تولید می‌شود؛ این فیلتر معمولا در ایستگاه‌های کاهش فشار گاز کاربرد دارد و ناخالصی ها همراه گاز با عبور از المنت های استوانه ای شکل که پیرامون آن با صافی های مناسب پر شده است عبور کرده و جداسازی انجام می‌گیرد

این نوع فیلتر در شرایط مختلف و کاربردهای متفاوت از جنس و ابعاد متنوعی برخوردار است؛ پوشش شبکه‌ای استفاده شده در آن میتواند از کاغذ یا الیاف پلی پروپیلن و یا پارچه، تولید شده و در اشکال مختلفی عرضه شود.

این فیلتر بر اساس جهت ورود گاز به آن به دو نوع داخل به بیرون و بیرون به داخل تقسیم میشود در نوع اول گاز از داخل المنت  به بیرون هدایت شده و ذرات و ناخالصی ها در داخل محفظه المنت به دیواره برخورد می‌کند و از گاز جدا می‌شود  در این نوع هنگام تعویض المنت ناخالصی ها همراه با فیلتر خارج می‌گردد و در روش دوم دقیقا بر خلاف فیلتر اول گاز به همراه ناخالصی ها از بیرون وارد میشود و به این طریق مواد زائد به بدنه بیرونی فیلتر برخورد کرده و گاز تصفیه شده وارد استوانه می‌شود.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *