فیلتر سرامیکی

ذرات موجود در جریان گاز طبیعی با رسوب در لوله ها باعث بروز مشکلاتی برای این تجهیزات شده و در نهایت افت فشار و کاهش بازدهی را به همراه دارد؛ فیلتر گاز میتواند با جداسازی ذرات مایع و جامد موجود در گاز آن را خالص کرده و از رسوب مواد زائد جلوگیری کند.

 • فیلتر های سرامیکی سیلیکون کاربایدی

 • فیلتر های سرامیکی  زیرکونیامی

 • فیلتر سرامیکی آلومینایی

 • پالایشگاه‌های گاز
 • خطوط انتقال گاز
 • ایستگاه‌های گاز

فیلتر سرامیکی چیست؟

فیلتر سرامیکی  برای پاکسازی مواد فلزی بکار می رود و ضایعات و ناخالص های موجود در آن ها را  تقریبا به طور کامل برطرف می کند. به همین علت شما می توانید  این فیلتر را  نوعی جارو برقی فلزات بدانید. این جارو برقی استثنایی در صنایع مختلفی به کار برده می شود. مهم ترین ویژگی این فیلتر، دوام بسیار بالای آن است. به طوری که این فیلتر را در اکثر صنایعی که با فلزات مختلف سر و کار دارند، مورد استفاده قرار می دهند.

حساسیت این فیلتر بسیار بالا می باشد و در دما های بالا به جوش می آید. نقطه جوش این فیلتر بالا می باشد  همین امر آن را در برطرف کردن ناخالصی های فلزات کمک می کند. استفاده کردن از این فیلتر پیمانکاران و صاحبان صنایع مختلف را در تولید فلزات و قطعاتی با بالا ترین و بهترین کیفیت یاری می نماید. شوک زیادی به فیلتر سرامیکی  در هنگام استفاده از آن  وارد می شود و این شوک در حقیقت برای  تصفیه به این فیلتر کمک می کند.

انواع فیلتر سرامیکی

 • فیلتر های سرامیکی سیلیکون کاربایدی

برای مواردی مثل تصفیه مذاب فولاد و چدن و مواد دیگری مثل برنج و برنز استفاده می گردد. رنگ این فیلترها می تواند مشکی باشد و معمولی ترین رنگ به کار رفته در این نوع  فیلتر های سرامیکی  در واقع مشکی می باشد. استحکام این نوع فیلتر بسیار بالا بوده و در برابر ضربات مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد. به همین علت این فیلتر برای مکان هایی که نیاز به استحکام بالایی دارند، بسیار مناسب می باشد. دمای قابل تحمل برای این فیلتر سرامیکی در محدوده بسیار بالایی قرار دارد. به طوری که این فیلتر توان تحمل دما هایی تا ۱۴۵۰ درجه سانتی گراد را دارا می باشد.
وظیفه ی اصلی این نوع فیلتر سرامیکی، کاهش ضایعات موجود در مواد فلزی می باشد. با کاهش این نوع ضایعات، درصد خلوص این مواد بالاتر رفته و کیفیت بهتری خواهند داشت. این فیلتر می تواند برای آلومینیم هم کاربرد داشته باشد، اما یک شرط در این حال مطرح می باشد. این شرط وجود نداشتن هر گونه تاثیرات شیمیایی بر روی این فیلتر می باشد. زیرا این نوع تاثیرات شیمیای اثر مخربی بر روی  سرامیک فیلتر و خود آلومینیوم خواهد داشت.

 • فیلتر های سرامیکی زیرکونیامی

نوع خاصی از فیلترها می باشد که برای تصفیه نوع خاصی از فولاد بکار می رود و به رنگ زرد متمایل به سفید بیشتر در طبیعت یافت می شود. این رنگ را در طبیعت زیاد می توان مشاهده کرد و به همین علت می توان وجود این رنگ در اشیا مختلف، نوعی الهام از طبیعت دانست. این  فیلتر سرامیکی  دارای قدرت ذوب شدن یکسان در تمام نقاط می باشد، این امر دقیقا با ذوب شدن یک دست فلزات مربوط بوده و در نهایت فلزات بسیار مرغوبی را به وجود می آورد.

خوردگی ها و عیب های معمولی موجود بر روی فلزات با استفاده  از این نمونه بسیار کم تر می باشد. فولادهای تولید شده با کمک این فیلتر در واقع ضد زنگ می باشند و احتمال زنگ زدن این نوع فلزات بسیار پایین می باشد. مواد بکار رفته در این نوع فیلتر و فلزات تاثیر بسیار زیادی بر نتیجه کار خواهد گذاشت. در صورتی که این مواد به درستی بکار برده شوند، می توان نتیجه بسیار عالی در ذوب قطعات مشاهده کرد.

 • فیلتر سرامیکی آلومینایی

این نوع را در دو نوع متفاوت می تواند بیابید، این دو نوع برای تصفیه مواد مختلفی بکار می آید. نوع اول این  فیلتر برای تصفیه آلومینیوم بکار می رود و نوع دوم این  فیلتر برای تصفیه بارهای حساس منیزیومی بکار برده می شود. محدوده دمایی که این فیلتر توان تحمل آن را دارا می باشد، در حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ درجه سانتی گراد می باشد. آلومینیوم موجود در این  فیلتر سرامیکی  در حقیقت کیفیت قطعات را کاهش می دهد، بنابراین باید ناخالصی های موجود در این آلومینیوم برطرف شده و میزان ورودی آن به قطعات کنترل گردد.

این نوع از فیلتر های سرامیکی  دارای دو نوع متفاوت می باشد که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم:

 1. برای تولید قطعات با حساسیت کم تر و معمولی
 2. برای تولید قطعات بسیار حساس و ویژه

تخلخل نوع دوم در محدوده ۳۰ تا ۶۰ قرار دارد و برای قطعات بسیار نازک نارنجی کاربرد دارد. درجه نازک نارنجی بودن دسته اول از دسته دوم پایین تر است و دارای حساسیت کمتری است پس به صرف انرژی و زمان کمتری نیاز دارد.

کاربرد و نکاتی در مورد فیلتر سرامیکی

کاربرد  فیلتر سرامیکی  فقط معطوف به استفاده کردن از آن در صنایع مختلف نیست. فیلتر های سرامیکی می توانند دارای انواع خانگی هم باشند و از آن ها برای تصفیه آب های خانگی استفاده می شود.

این نوع فیلترها در تصفیه آب خانگی به پاکسازی مواد زاید و آلودگی های موجود در این تصفیه ها می پردازد. شما حتی می توانید این نوع فیلتر های سرامیکی را هر چند وقت یکبار در منزل پاکسازی نموده و مجددا مورد استفاده قرار دهید. تمیز کردن این فیلتر بسیار ساده می باشد و با کمک یک چاقو به سادگی امکان پاکسازی آن وجود دارد. البته بعضی از انواع خاص تصفیه آب های خانگی پیشرفته تر بوده و نیازی به استفاده کردن از این فیلتر ندارد.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*