فیلتر کیسه ای

از فیلتر کیسه ای به جهت جلوگیری نمودن از هدر رفت محصول و همچنین پاکسازی محیط کار پرسنل طراحی شده تا سلامت جسمی آن ها را تضمین نماید.
از فیلتر کیسه ای برای رعایت نمودن استاندارد های زیست محیطی به کار برده می شود که بیشترین استفاده آن در مراکز صنعتی و کارخانه ها می باشد.

 • فیلتر کیسه ای پلی پروپیلن

 • فیلتر کیسه ای پلی استر

 • فیلتر کیسه ای راندمان ۷۵ درصد

 • فیلتر کیسه ای راندمان ۸۵ درصد

 • بگ فیلتر پارچه ای

 • بگ فیلتر با پارچه ۵۵۰ گرم

معمولا از فیلترهای کیسه ای در:

 • کارخانجات شیمیایی
 • سیستم های تهویه
 • هوا ساز
 • کارخانجات داروسازی
 • صنایع غذایی
 • خروجی کابین های رنگ

و صنایعی ار این قبیل مورد استفاده قرار می گیرد طراحی این فیلتر ها موجب شده که سطح فیلتراسیون را بالا ببرد.

فیلتر کیسه ای (بگ فیلتر) چیست؟

یکی از کار آمد ترین و مهم ترین انواع دستگاه های تصفیه هوا فیلتر کیسه ای نام دارد. و استفالده از آن باعث میشود تا محیطی عاری از هر گونه گرد و غبار به ارمغان بیاورد بنابراین لزوم استفاده از این دستگاه در این مکان ها الزامی می باشد.

اگر بخواهیم در مورد فیلتر کیسه ای برای شما عزیزان شرح دهیم باید بگوییم که این محفظه از تعدادی کیسه که از جنس پلی استر هستند تشکیل شده و زمانی که غبار از دریچه ی ورودی آن داخل می شود روی سطح بیرونی کیسه ها می نشیند و هوای پاکیزه از آن خروج می شود.

با توجه به زمان بندی خاص فیلتر کیسه ای این غبار های نشسته روی کیسه ها تکانده و به قسمت هاپر زیرین فیلتر منتقل می شوند.به همین منوال غبار ها از گاز یا هوا جدا می شوند. برای شرح بیشتر این کار یعنی پاکسازی پارچه های فیلتر کیسه ای،به یک فشار هوای زیاد و فشرده نیاز است. این هوای فشرده از طریق باز و بسته کردن شیر برق  و هوایی که در کمپرسور ذخیره شده کنترل می شود.

این عمل به این صورت است که با هر بار عطسه ی هوای فشرده در شبکه ی لوله ها و بعد به قسمت درونی پارچه ها موجب می شود که گرد و غبار از روی کیسه های پارچه ای تکانده شوند و به داخل قیف های زیرین منتقل شوند و بعد به وسیله شیر دوار از قیف ها نیز خارج شوند به همین منوال پارچه های فیلتر کیسه ای  به ترتیب و طی بازه ی زمانی پاکسازی می شوند. به همین دلیل می توان بدون وقفه با این دستگاه کار کرد.

در واقع وقتی که روی کیسه ها ضخامت غبار به حدی رسید که دیگر هوا از آن عبور نکند مرحله ی تمیز کردن آغاز می شود.

 

نحوه ی کارکرد فیلتر کیسه ای

فیلتر کیسه ای معمولا به شکل استوانه ای و  محفظه های مکعبی شکل است و در قسمت پایین آن یک قیف تقریبا با شیب ۶۰ درجه قرار دارد. قسمت داخلی بخش مکعبی فیلتر ها به یک سبد سبک متصل هستند که به عنوان نگهدارنده عمل می کند جنس این فیلتر ها از پارچه می باشد. هوایی که حاوی گرد و غبار است توسط سانتریفیوژ مکیده و به سمت لوله های دستگاه انتقال می دهد و گرد و غبار به روی کیسه ها باقی گذاشته می شوند و هوای پاکیزه از بخش بالایی محفظه خارج می شود.و در  انتها هوای پاکیزه و تصفیه شده توسط مکنده به محیط باز می گردد. 

زمان تعویض فیلتر کیسه ای

اگر از موعد مقرر فیلتر کیسه ای را تعویض کنید ممکن است باعث افزایش قیمت و حتی بالا رفتن زمان نگهداری شود و موجب شود سیستم های فیلتر نیاز به تعمیر زیاد داشته باشد و از طرفی اگر تعویض آن را در طولانی مدت انجام دهید خطر این که پرسنل در معرض آلاینده های خطرناک قرار بگیرند را افزایش می دهد و حتی موجب انسداد و گرفتگی فیلتر ها خواهد شد که خود هزینه های بالایی را در بر می گیرد که شامل هزینه های سیستم هوای فشرده و موجب افزایش فشار به موتور الکتریکی و فن خواهد شد و دمای سیستم را بالا خواهد برد. 

در بخش زیر مواردی را بازگو کرده ایم که بدانید چه زمانی می توانید فیلتر کیسه ای را تعویض کنید:

قدم اول: خرابی فیلتر کیسه ای

یکی از مواردی که در خرابی فیلتر کیسه ای خیلی واضح است از قسمت دود کش فن آن ذرات آلوده خارج می شود و حتی به مقدار خیلی زیاد کیسه های فیلتر بسیار به گرد و غبار کثیف می شوند.یکی دیگر از علائم خرابی فیلتر ها کاهش ناگهانی اختلاف می باشد. عواملی چون انفجار و آتش سوزی باعث پارگی و خرابی این فیلتر ها خواهند شد.  هیدرولیز عامل دیگری ست که باعث خرابی فیلتر کیسه ای می شود،هیدرولیز در واقع رطوبت و گرمای زیاد است که روی فیلتر های از نوع پلی استر و نومکس اثر می گذارد.از دیگر عواملی که در پارگی و خرابی فیلتر ها موثر است وجود ذرات ساینده و افزایش تعداد پالس زنی است.

قدم دوم :ابعاد فیلتر کیسه ای

زمانی که می خواهید فیلتر های کیسه ای را تعویض کنید نیاز به ابعاد و اندازه ی آن خواهید داشت تا بتوانید فیلتر جدید را به طور مناسب در جای خود قرار دهید پس حتما قبل از ثبت سفارش اندازه دقیق فیلتر های کیسه ای را اندازه گیری کنید.

برای این که بتوانید  فیلتر های کیسه ای را اندازه گیری کنید نیاز است که آن را از سه ابعاد بررسی کنید که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

 1. ( اسنپ بند) که شامل ابعاد قسمت بالای فیلتر کیسه ای می باشد:
  برای این که بتوان ابعاد بالای فیلتر را اندازه گیری کرد باید اندازه دقیق ورق بگ فیلتر را گرفت.
 2. قطر بیرونی فیلتر کیسه ای را اندازه گیری کنید:
  برای این مرحله اندازه گیری قطر فیلتر می بایست آن را مسطح کنید و عرض فیلتر را اندازه بگیرید.
 3. طول فیلتر کیسه ای را اندازه گیری کنید:
  برای این که در این مرحله بتوان طول فیلتر را اندازه گیری کرد باید فاصله بین قسمت ابعاد بالای فیلتر تا بخش دوخت پایینی فیلتر را اندازه گیری کنید.