فیلتر سپراتور کمپرسور

فیلتر سپراتور کمپرسور یکی از انواع فیلتر هایی که در این دستگاه ها به کار رفته، به حساب می آید که وظیفه دارد تا ذرات مواد را از یکدیگر جدا نماید و بیشتر در کمپرسور هایی که تجزیه کننده روغن به حساب می ‌آیند مورد استفاده قرار می گیرد.

فیلتر روغن هواسان

فیلتر روغن هواساز

فیلتر روغن اطلس کوپکو

فیلتر روغن تبریز

قابل استفاده در انواع کمپرسور های:

  • دینامیکی
  • گریز از مرکز
  • جابجایی مثبت
  • دیافراگمی
  • اسکرو

فیلتر سپراتور کمپرسور چیست؟

درحقیقت فیلتر سپراتور کمپرسور یک فیلتر جدا کننده می باشد لازم است این جا اضافه کنیم که ماهیت تمامی فیلترها جدا کننده بودن را میرساند ولی فیلتر سپراتور کمپرسور در مقایسه با انواع دیگر فیلترها دارای یک تفاوت می باشد فیلتر سپراتور کمپرسور مانند انواع دیگر فیلترها مانند فیلتر هوا یا فیلتر روغن نیست که آلودگی ها را از هوا جدا نماید. بلکه این فیلتر وظیفه دارد تا ذرات مواد را از هم جدا نماید. به عنوان مثال زمانی که یک سوخت فسیلی با آب یا هوا و یا ذرات روغن مخلوط می گردد با استفاده از فیلتر سپراتور کمپرسور می توان این ذرات را از یکدیگر جدا نمود. بیشترین کاربرد فیلتر سپراتور کمپرسور استفاده از این قطعه در کمپرسور های تزریق کننده روغن می باشد. در این دستگاه ها هوا وارد مخزن فشرده سازی شده و با روغن مخلوط می گردد بعد از آنکه هوا به خوبی مورد فشرده‌سازی قرار گرفت لازم است تا روغن از آن جدا گردد جدا نمودن روغن از هوا فشرده شده در دو مرحله صورت می پذیرد که یکی از این مراحل به عنوان مرحله اصلی و دیگری به عنوان مرحله مکمل نامگذاری می گردد.

مراحل جدا نمودن روغن از هوا به کمک فیلتر سپراتور کمپرسور

در مرحله اول باید فرایند جدا نمودن روغن از هوا که به کمک نیروی گریز از مرکز به صورت می‌پذیرد بعد از اینکه فشرده سازی هوا صورت گرفت و هوا به خوبی با روغن کمپرسور مخلوط شد. ترکیب به وجود آمده از هوا و روغن با یک نوع حرکت چرخشی مانند، وارد مخزن سپراتور میگردد. در اینجا با استفاده از نیروی گریز از مرکز ذرات درشت روغن به خوبی از هوا جدا شده و سازماندهی می شوند. در مرحله بعدی از فرایند جداسازی هوای ورودی با ذرات ریز روغن به سمت فیلتر سپراتور کمپرسور مسیر خود را ادامه می ‌دهند. این فیلتر در درون خود دو ورق توری فلزی دارد که در میان این ورقه ها لایه هایی از الیاف مصنوعی از جنس میکرو فایبر گلاس به کار برده شده است. لایه های میکرو فایبر گلاس به کار رفته در این فیلتر به صورت کاملاً فیزیکی از نشت هرگونه ذرات روغن در کوچکترین سایزی به درون دستگاه جلوگیری می کند.

فیلتر سپراتور

البته باید این نکته را اضافه کنیم که حتی با وجود این فیلتر مقدار اندکی از بخار روغن در اثر فرایند انجام شده به همراه هوا از این فیلتر عبور می‌کند که این مقدار بسیار ناچیز بوده و هیچگونه مشکلی برای دستگاه و کارکرد آن به وجود نمی آورد و کاملاً قابل چشم پوشی می باشد. در انتها نیز زمانی که دستگاه دمای خود را از دست داده و دما کاهش پیدا کند بخارات روغنی که در هوای فشرده شده وجود داشتند کمتر از حالت گازی به حالت مایع تغییر پیدا می‌کنند و در اینجا میکروفیلتر ها وارد عمل شده و با استفاده از کربن اکتیو با انجام یک سری فعل و انفعالات شیمیایی ذرات روغن را به صورت کامل جذب خود می‌کنند.

انواع فیلتر سپراتور

فیلتر سپراتور بر اساس ابعاد و اندازه آن دارای انواع مختلفی است که ما در ادامه به معرفی هر یک از آنها می پردازیم برای هر فیلتر سپراتور کمپرسور پنج اندازه اصلی وجود دارد که بر اساس همین اندازه ها انواع مختلف این فیلتر وجود دارد. این اندازه ها شامل ارتفاع فیلتر، قطر بیرونی بدنه استوانه، قطر دهانه داخلی بدنه استوانه، ارتفاع کلاهک و همچنین قطر فلچ می باشد.

فیلتر سپراتور کمپرسور از نوع کاسه داخلی و خارجی

اگر در یک فیلتر ارتفاع تانک و یا کلاهک صفر باشد در این صورت کاسه ای که به کار رفته در قسمت پایینی فیلتر که برای جمع کردن روغن مورد استفاده قرار می گیرد دارای یک بیرون زدگی می باشد. همین تغییر به وجود آمده در فیلتر باعث می شود تا مشخصات فنی قطعه تغییر قابل توجهی را به خود ببینند که این تغییر بر میزان جریان عبوری و اختلاف فشار داخل و بیرون فیلتر سپراتور کمپرسور تاثیر گذار می باشد.

فیلتر سپراتور بدون فلنچ و با فلنچ

در صورتی که در طراحی این فیلتر قطر بیرونی بدنه استوانه و قطر دهانه داخلی استوانه لبه نداشته باشند این دو برابر می‌شوند. فیلتر سپراتور کمپرسور که از نوع بدون فلنج باشد با استفاده از فشار در جای خود محکم می شود ولی فیلترهایی که فلنج ندارند از یک واشر برای آب بندی آنها استفاده شده تا آنها به صورت ثابت در جای خود قرار بگیرند. همچنین بر روی فیلتر های سپراتور کمپرسور که فلنجدار هستند یک سری سوراخ هایی تعبیه می گردد. اگر قصد خرید این نوع از فیلتر کمپرسور سپراتور را دارید بهتر است در هنگام خرید حتما به تعداد سوراخ های موجود بر روی فیلتر قطر سوراخ های به کار رفته بر روی آن و فاصله مرکز شان تا محلی که به عنوان مرکز دهانه این قطعه به حساب می‌آید دقت نمایید و یک فیلتر با کیفیت را خریداری کنید.

انواع فیلتر سوپراتور

فیلتر سپراتور کمپرسور از نوع پیچ دار

یک نوع دیگر از فیلتر های سپراتور کمپرسور نیز وجود دارند که در قسمت تانک و یا کلاهک فیلتر یک عدد پیچ نگهدارنده در نظر گرفته می‌شود که این پیچ در قسمت انتهایی تانک وجود دارد. وجود داشتن این پیچ و اتصال آن بر روی دستگاه های کمپرسور که مخزن بزرگی دارند باعث می‌شود تا فیلتر به کار رفته شده بر روی کمپرسور به صورت کاملاً دقیق و اصولی ثابت بماند و تکان اضافه ای در حین کارکرد دستگاه نداشته باشد.

به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*