فیلتر روغن هیدرولیک

نقش اساسی فیلتر روغن هیدرولیک این است که ذرات و آلاینده های موجود در روغن را بگیرد و به کارایی بیشتر دستگاه هیدرولیک کمک کند.
وجود ذرات در روغن هیدرولیک باعث می شود در اورینگ  اختلال ایجاد شود و یا حتی موجب شکستگی آنها شود. برندهای مختلف فیلتر هیدرولیکی در کیفیت روغن تاثیرگذار است که در ادامه مشاهده میکنید. انواع فیلتر روغن هیدرولیک (فشار بالا و کم فشار) در برندهای مطرح موجود است قیمت فیلتر روغن هیدرولیک را از فیلتریار استعلام بگیرید.

انواع فیلتر روغن هیدرولیک را بشناسید!

فیلترهای هیدرولیک بر اساس سطح فشاری که دارند و با موقعیتی که جذب می شوند از نظر صافی به چند قسمت تقسیم می شوند .فیلترهای هیدرولیک به شکل های متفاوتی همچونموارد زیر تقسیم می شوند:

 1. فیلتر مکش هیدرولیک
  وظیفه ی اساسی فیلتر مکش این است که مانع ورود ذرات از ورودی پمپ باشد . سایز فیلترهای مکش به ۱۵۰ میکرون و یا حتی ممکن است به بیشتر از آن برسد برای همین این فیلتر به صافی مکش هم معروف است .
 2. فیلتر فشار هیدرولیک
   این فیلتر حتما باید تمیز باشد تا به کار گرفته شود . میزان تحمل فشار در فیلتر های فشاری در فعالیت صنعتی به ۴۲۰ می رسد . اندازهی سایز جذب ذرات و آلاینده ها در فیلترهای فشاری به چهار الی دوازده میکرون رسیده است این فیلترها معمولا یا به شکل خطی ویا به شکل بلوکی در محفظه ی هیدرولیک قرار میگیرند .
 3. فیلتر برگشت هیدرولیک
  این فیلترها زمانی استفاده می شود که ذرات به داخل روغن رفته باشد و امکان ورودشان به داخل سیستم وجود دارد.هدف از این کار ها این است که از ورود با جذب  ذرات  از ورودشان به داخل سیستم جلوگیری شود . البته وجود فیلتر کارتریج در داخل این فیلتر اندازه ی ذرات را مشخص میکند که باید سایز آنها بین ۲۱ تا ۴۰ میکرون باشد . از آنهایی که گفته شد می تواند در سایز آنها نقش داشته باشد ولی این فیلتر هیچ نقشی در تمیزی فیلتر روغن هیدرولیک ندارند . 

یک سیستم فیلتر هیدرولیک  معمولا دارای دو فیلتر روغن هستند اما فیلترهای هیدرولیک امروزی که مهندسان می سازند می تواند دارای چند فیلتر باشد و این فیلتر ها را میتوانند در قسمت های مختلف نگهداری کنند.
در بعضی از مواقع می توان فیلترهای فشاری و فیلتر های برگشتی به شکل موازی و یا دوبل در سیستم نصب شوند . که در این صورت فیلترها با عمل فیلتراسیون یکسان در سیستم هیدرولیک نصب می شوند .
از مزایای  نصب به این شکل آن است  که در مواقع گرفتگی  یکی از مجاری فیلتر می توان از مجاری دیگر استفاده کرد تا عبور کردن روغن به تاخیر نیافتد. برای یک فیلتر هیدرولیک کارهایی مثل باز کردن ، تمیز کردن ، تعویض کردن ، بستن مجموعه و نصب دوباره دارای نقش های بسیار مهمی هستند . و این اقدامات باید مطابق دستورات و الزامات ضروری صورت بگیرد.

فیلتر روغن هیدرولیک در ۳ ساختار متفاوت

 فیلتر روغن هیدرولیک می تواند براساس نوع ساختار و ویژگی که دارند به سه قسمت تقسیم می شوند که عبارت اند از :

 1. فیلتر با توری فلزی
 2. فیلتر نوع کیونو
 3. فیلتر میکرونی

فیلتر توری از آنجایی که از نامشان پیدا است دارای ساختاری فلزی هستند که با ریز فلزهایی کنار هم بافته شده اند . این فیلتر نقش مهمی در تمیز کردن روغن دارد که از آنجایی که این فیلتر دارای وسیله ای فیلتری هستند که توسط یک حفاظ فلزی محافظت شده اند .

این فیلترها دارای قابلیت تمیز شدن و برداشته شدن و تعویض هستند روغن بعد از ورود به داخل فیلتر از لوله ی فلزی استوانه ای شکل ذرات و رسوبات در داخل بافته های توری به دام افتاده می شوند و با این روش روغن میتواند از آلاینده ها به دور شود و پاک گردد .

البته باید به این نکته توجه کرد که در این فیلتر ها تجهیزاتی به اسم دوراهی وجود دارد که اگر فیلتر به علت تجمع رسوبات و ذرات گرفته شوند این دوراهی می تواند روغن بعد از تمیز شدن از آنجا خارج شود البته هدف اصلی از این دوراهی این است که این روغن بتواند از سیستم هیدرولیک عبور کند که این اقدامات باعث می شود که خط تولید متوقف نشود .

گفتیم نوع دیگری از فیلتر روغن هیدرولیک ، فیلتر نوع کیونو می باشد . این فیلتر کارایی زیادی ندارد و کمتر اسم آن در فیلتر روغن هیدرولیک برده می شود از مزیت این فیلتر نوع کیونو این است که در صورت گرفتگی و یا رسوب گذاری می تواند قبل از اینکه باز شود یا تعویض شود به طور کامل سرویس شود .

 

ساختار فیلتر روغن هیدرولیک چگونه است؟

 تجهیزات این فیلتر روغن هیدرولیک ساخته شده است از یک بدنه ی کاملا اساسی و از یک مجرای خروجی روغن و دارای یک مجرای جدا از آن که بر روی آن واقع شده است . فیلتر روغن هیدرولیک در داخل سیستم انواع مختلفی دارد که عبارت اند از :

 • فیلترهای مکش جانبی
  از فیلترهای مکش جانبی  صرفا جهت حفاظت از پمپ در مقابل آلودگی هایی است که در داخل روغن هیدرولیک وجود دارد و برای آن بسیار زیان آور است این فیلترها معمولا قبل از پمپ هیدرولیک نصب می شوند .
 • فیلترهای تنفسی مخزن
  اما نوع دیگری از این فیلتر ، فیلتر تنفسی مخزن است که آنها معمولا بر روی مخزن نصب می شوند و جهت حذف ورود آلودگی و رطوبت هایی که با ورود روغن ایجاد می شود از بین برود .
 • فیلترهای مجزا
  این فیلتر ها  معمولا مستقل از سامانه ی فیلتر استفاده می شود که از این فیلترها برای پاک کردن روغن قبل از ورود به سامانه ی هیدرولیک  مورد استفاده قرار می گیرد. 
به این مطلب امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *