فیلتر سپراتور

فیلتر سپراتور در کلمه به معنی جداکننده می باشد این قطعه بسیار مهم در قسمت کمپرسور و در تجهیزات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نقش اصلی آن جدا کردن روغن از هوای فشرده شده موجود در کمپرسور می باشد.

 

 • سپراتور کمپرسور تبریز
 • سپراتور کمپرسور اطلس کوپو
 • سپراتور هواساز
 • سپراتور هواسان

کاربرد فیلتر سپراتور

فیلتر سپراتور  را برای جداسازی روغن و هوا کمپرسور مورد استفاده قرار می دهند. دو سمت این فیلتر را یک الیاف فایبرگلاس پوشانده است. این فایبرگلاس از حساسیت بالایی برخوردار بوده و به صورت ویژه ای از  فیلتر سپراتور  محافظت می کند. گرد و غبار و آلودگی های زیادی در هوای اطراف وجود دارد که می تواند مشکلات زیادی را برای شما ایجاد کند، بنابراین شما باید به دنبال بهترین راه ها باشید تا بتوانید این آلودگی ها را مهار کنید. بهترین راه برای تصفیه هوای اطراف، استفاده از فیلترهای مناسب می باشد. ظرفیت بالای این فیلترها سبب می شود تا شما بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید و نتیجه عالی ایجاد کنید. ثبات مکانیکی بالای این فیلتر آن را به بهترین گزینه برای تصفیه هوا تبدیل می کند. فیلتری با این میزان اهمیت وقتی  مسدود می شود، خسارات زیادی را به صنایع مختلف وارد می کند. بنابراین باید به نکات اساسی در مورد خرید این فیلتر توجه داشته باشید. 

در هنگام خرید فیلتر سپراتور به موارد زیر توجه کنید!

 1. مهمترین فاکتورها در هنگام خرید فیلتر سپراتور ابعاد فیلتر و فشار محیطی است که فیلتر در آن مورد استفاده قرار میگیرد.
 2. در نوع المنتی این فیلترها ارتفاع فیلتر و قطر آن و تعداد سوراخ بر روی آن نیز باید مورد توجه قرار گیرد چرا که این نوع فیلتر باید با دستگاه مورد نظر شما سازگاری داشته باشد.
 3. همچنین بهتر است که علاوه بر موارد ذکر شده میزان بازدهی فیلتر و فشردگی الیاف آن و همچنین حداکثر میزان روغن عبوری و جنس مواد اولیه نیز بررسی شود تا با استانداردهای دستگاه‌ها منطبق باشد.

 

فیلتر سپراتور چگونه عمل می کند؟

در کمپرسورها فشرده سازی هوا باعث ایجاد حرارت بالا میشود به همین دلیل هوا به تنهایی عایق مناسبی برای استفاده در کمپرسور نمی باشد بنابراین روغن به هوا افزوده شده تا سیال جدید قدرت تحمل دماهای بالاتر را داشته باشد و سریع تبخیر نشود . این در حالیست که هوای خروجی از کمپرسور باید عاری از روغن است؛ فیلتر سپراتور در این بین قرار میگیرد و نقش اصلی آن جدا کردن روغن از هوای فشرده شده موجود در کمپرسور می باشد.

همانطور که میدانید ذرات روغن ابعاد بزرگتری دارد و به صورت فیزیکی با استفاده از نوعی ساختار لایه لایه از الیاف مصنوعی میتوان ان ها را از هوای فشرده داخل کمپرسور جدا کرد . هر چه لایه ها فشردگی بیشتری داشته باشد فیلتر بازدهی بالاتری دارد اما وجود فیلتر در مسیر جریان هوا و روغن باعث افت فشار می‌شود از آنجا که اختلاف فشار بین داخل و خارج فیلتر سبب عملکرد نادرست کمپرسور میشود  در نتیجه باید بین فشار مورد نظر و فیلتر سپراتور یک تعادل ایجاد گردد به طوری که فیلتر کارایی خوبی داشته باشد و همزمان بتواند اختلاف فشار را تنظیم کند

 

 انواع فیلتر سپراتور را بشناسید!

فیلتر سپراتور بر اساس نوع محفظه‌ی انتهایی و محل قرار گرفتن فیلتر به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود

 • فیلتر سپراتور داخلی با کاسه‌ی بیرونی

این فیلتر مجهز به محفظه‌ای است که در پایین فیلتر سپراتور قرار گرفته و مقداری از آن حالت بیرون زدگی دارد با توجه به اینکه جریان هوا و روغن از خارج به داخل حرکت کرده و به صورت چرخشی وارد فیلتر می‌شوند پس از ورود این ترکیبات ، ذرات سنگین تر روغن به سمت پایین رفته و فرو می‌ریزند؛ همچنین  ذرات سبک‌تر روغن هم که هنوز در جریان هوا باقی مانده‌اند با عبور از فیلتری با الیاف فایبر گلاس به آن برخورد کرده و در نهایت به پایین می‌آیند؛ اختلاف فشار بین دو لایه در این مدل فیلتر به حدود ۰٫۱۷ درصد می‌رسد

 • فیلتر سپراتور داخلی با کاسه‌ی درونی

این نوع فیلتر بسیار شبیه به نمونه قبلی است با این تفاوت که طراحی آن به گونه ای انجام شده است که برجستگی و بیرون زدگی وجود ندارد و در ظاهر کوچک تر از مدل قبلی است در نتیجه فضای کمتری را اشغال میکند؛  افت فشار در این نوع مدل با اختلاف ۰٫۲ بین داخل و خارج فیلتر وجود دارد.

 • فیلتر سپراتور خارجی یا کارتریجی

این نوع فیلتر در مقایسه با مدل های داخلی جدید تر است، در این طراحی فیلتر با قرارگیری در خارج گیرنده  راحت‌تر و سریع‌تر تعویض میشود در حالی که در نوع فیلتر سپراتور داخلی اینگونه نبود . در این فیلتر اختلاف فشار تا میزان ۰٫۲۵ درصد اندازه‌گیری شده است.

 

زمان تعویض فیلتر سپراتوررا میدانید؟

معمولا کارکرد مفید فیلتر سپراتور بین ۱۰۰۰ تا ۶۰۰۰ ساعت است که نسبت به نوع جنس و الیاف استفاده شده ، دما و فشار محیط  و کیفیت روغن آن متفاوت است؛ این فیلتر معمولا در سرویس های دوره ای منظم بررسی و تعویض میگردد.

پس از مدت زمان مشخص منافذ فیلتر سپراتور بسته شده و فیلتر دیگر قادر به عبور دادن هوا از بدنه خود نمی باشد و همین مورد سبب افزایش اختلاف فشار بین داخل و خارج کمپرسور می‌گردد؛ توصیه می‌شود  تا پس از دوره مفید فیلتر سپراتور آن را در اولین فرصت تعویض نماییم چرا که در صورت عدم توجه به این مورد احتمال خرابی کمپرسور وجود خواهد داشت.

در ادامه به برخی از علائم نشان دهنده عملکرد نادرست فیلتر سپراتور اشاره شده است

 1. در هوای خروجی از کمپرسور روغن وجود داشته باشد.
 2. به جای آب ترکیب آب و روغن از کمپرسور خارج شود.
 3. نشانگر، سطح روغن را پایین نشان داده و دستگاه خطای دما را نشان می‌دهد.

 

به این مطلب امتیاز دهید!