فیلتر صنعتی چیست

filteryarfilteryar
842 بازدید
فیلتر صنعتی

 فیلتر صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

فیلتر صنعتی چیست ؟ این یکی از سوالاتی است ‌که امروزه ذهن بسیاری از صنعتگران را به خود مشغول کرده است. به طور کلی فیلتر صنعتی از جمله تجهیزاتی است که وظیفه دارد مانع از حرکت ذرات جامد معلق موجود در سیالاتی از قبیل مایعات یا گاز ها شود. به طور کلی فیلترهایی که در صنایع به کار گرفته می شود عمل تصفیه سیالات را به دو صورت انجام می دهند‌. برخی از فیلتر ها هنگامی که سیال در حال حرکت و خروج است، عمل تصفیه سیال را انجام می دهند. اما دسته دیگری از فیلترها وجود دارند که در صورت قطع جریان سیال، عمل تصفیه را انجام میدهند. اما ویژگی بارز فیلتر صنعتی چیست؟ این فیلتر ها چگونه عمل تصفیه سیال عبوری را انجام می دهند؟

انواع فیلتر صنعتی (خرید آنلاین)

به طور کلی سیالاتی که در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند به صورت گاز و یا مایع هستند. هر کدام از این سیالات دارای خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوتی هستند و متناسب با این خواص فیلتر های گوناگونی نیز ساخته شده است. از جمله فیلتر های صنعتی می توان به فیلتر هوا، فیلتر روغن، فیلترهای گاز، پیش فیلترهای آب، فیلتر های جداکننده اشاره کرد.  برای اطلاعات دقیق تر از هرکدام روی آنها کلیک کنید.

ویژگی بارز فیلتر صنعتی چیست ؟

به طور کلی فیلتر صنعتی از قسمت های گوناگونی ساخته شده است‌. فیلتر ها باید به گونه ای طراحی و ساخته شوند که تا علاوه بر آنکه از عبور مواد جامد موجود در سیال جلوگیری کنند، بتوانند محلول باقی مانده را نیز تصفیه کنند. به همین دلیل خصوصیات یک فیلتر صنعتی مناسب به شرح زیر است:

  • جداسازی جامدات از مایعات

همانطور که گفته شد، یک فیلتر صنعتی مناسب باید بتواند قسمت جامد موجود در سیال را جدا کند. عمدتا از آنجایی که قسمت غشاء و پوسته فیلتر ها در تماس مستقیم هستند، باید به گونه ای طراحی شده باشند که این کار را به خوبی انجام دهند.

  • عدم انسداد

در برخی از فیلتر ها در هنگام جداسازی مواد جامد منافذ عبور سیال و محلول بسته شده و به نحوی این فیلترها مانع از عبور سیال می شوند‌. بنابراین یک فیلتر مناسب باید به گونه ای طراحی شده باشد که تا در هنگام جداسازی بخش جامد از بخش سیال، به سرعت دچار انسداد نشود.

  • امکان تخلیه و تمیز کاری

در صورتی که در صنعت از فیلترهای دائمی استفاده گردد، باید پوسته این فیلتر به گونه ای طراحی شده باشند که امکان تمیز کاری قالب را فراهم کند.

مقالات مرتبط:

 راهنمای خرید فیلتر صنعتی و نکاتی که پیش از خرید فیلتر باید به آنها توجه کرد.

کاربرد فیلتر در صنعت رنگ چیست و چه مزایایی را به دنبال دارد؟

 

منظور از مقاومت شیمیایی فیلتر صنعتی چیست ؟

بسیاری از فیلترهایی که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند، وظیفه دارند تا سیالاتی با ماهیت اسیدی را تصفیه کنند. به همین دلیل پوسته این فیلتر ها که در تماس مستقیم با سیال است، باید در برابر خوردگی مقاوم باشند. علاوه بر آن باید در برابر بر هم کنش های شیمیایی سیال از خود مقاومت نشان دهند.

کاربرد فیلتر در صنعت

 

کاربرد فیلتر صنعتی چیست ؟

همانطور که گفته شد از فیلتر های صنعتی به منظور تصفیه سیال خروجی استفاده می گردد. به طور کلی از این فیلتر ها در صنایع مختلفی از قبیل نفت و گاز و پتروشیمی، خودروسازی ها و به طور کلی صنایعی که برای تولید محصول خود آلاینده تولید می کنند، استفاده می شود.

 

به این مطلب امتیاز دهید!
دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

Call Now Button
ورود به سایت